O akcích‎ > ‎Radost z poznávání 2016‎ > ‎Program‎ > ‎

Anotace

Radost z poznávání 2016

Karel Derfl 

Spolu a v pohodě v Chrašticích ve škole aneb Co se dá dělat ve státní škole

Trvalá obnova školy
Podělí se o zkušenosti ze školy, kterou se již více než 15 let snaží měnit tak, aby se v ní žáci, učitelé i rodiče cítili „bez obav“ a každý zde mohl zažívat své vlastní, ale i společné úspěchy. Spolu a v pohodě.

Rodič, pedagog, skaut, ředitel školy. Vede menší vesnickou spádovou školu, pořádá skautské tábory, spolupracuje s řediteli některých dalších škol, kteří také usilují o zavádění změn a inovací ve školství. Je současně předsedou sdružení „Trvalá obnova školy“, které podporuje aktivní ředitele i učitele a pomáhá jim, aby se necítili ve svém snažení osamoceni.

Co všechno mohou přinést snahy o udržení „školy v pohybu“? Co se dařilo více, co naopak méně a co vůbec? K čemu je dobrá vize školy? Jak rodiče a učitelé přijímají jiné metody? Jakou školu rodiče chtějí a usilují vůbec o nějaké změny? Má učitel jen učit nebo i vychovávat? Co pomáhá pedagogům dobíjet baterky? Jak se mění role učitele a proč to jde jenom někde? Je „otevřená“ škola zároveň bezpečná? Jak atmosféru ve škole ovlivňuje školní divadlo a další tradiční aktivity? Kdo se chodí dívat do ředitelny na Karla? Může se řediteli tykat? Jak se má rodič ve všech těch metodách vyznat? A co na to zřizovatel? Je to vůbec důležité?

O spoluvytváření prostředí a podmínek pro radostné a smysluplné prožívání čehokoliv, co vede k lepšímu poznání okolního světa i sebe samého. Jde to i ve škole…